Fehéralapos tojás: két nő között ifjú
Alján és tetején átfúrt, belül üreges terrakotta tojás (óon). Fehér alapon sötétbarna vonalrajz díszíti a tárgyat, alul nyelvminta, felette díszes széken ülő, chitónt és köpenyt viselő nőalak, kezével dobozt nyújt előre. Vele szembe álló nőalak felemelt kezekkel, előtte ruhátlan fiú.
Az óonok a halottkultusszal köthetők össze, általában sírokból kerültek elő. Már a Kr. e. 8. században feltűnnek terrakottából készült óonok, leggyakoribbak az attikai feketealakos kerámiában, vörösalakos díszítéssel azonban ritkák. Előfordulnak azonban csak ornamentális díszítéssel, festetlenül vagy pusztán fehér fedőréteggel ellátott darabok is.
A Gyűjtemény óonja is csak fehér fedőréteggel volt bevonva az ókorban. Erre került rá a posztantik díszítés, amelyet a klasszikus kori sírdomborművek és fehéralapos lékythosok díszítése inspirált. A hamisítást bizonyítja a jelenet és a fehér festés alatt megtalálható másik, az agyagra jobban tapadó fehér fedőréteg, valamint a tény, hogy nem ismert másik fehéralapos rajzzal ellátott óon. Vesd össze a Gyűjtemény másik posztantik díszítésű óonjával!
Az óon az 1930-as években Görögországból került Alföldi András gyűjteményébe. A modern díszítés nem sokkal korábban alighanem Athénban készülhetett.