Athéni, ún. nolai típusú vörösalakos amphora
Vastag talpon álló, lefelé csúcsosodó karcsú testű amphora reliefgyűrűvel elváló nyakkal, barázdával elváló, behajló peremű szájjal és hármas osztatú fülekkel. Meandersáv fölött az egyik oldalon jobbra lépő férfialak látható lyrával a kezében, a másik oldalon pedig jobbra forduló, felemelt kezű nőalak chitónban és köpenyben. A férfialak lyrájának lelógó szalagja alatt vörös betűkkel felirat olvasható: KALLIKLES. A Kalliklés név több athéni vázán is megtalálható a 'kalos' szóval kiegészítve: a városban ekkor ünnepelt egyik ifjút jelölhette.
Az amphorán kitűnően lehet tanulmányozni a vörösalakos vázák hanyag festéséből és a fazekaskemencében való gondatlan kezeléséből adódó hibákat. Az edénytest benyomódása a nőalak keze alatt nyilván a kemencében történt sérülés következménye. A nőalak képe jól mutatja továbbá a vastag kontúrsávot, amellyel a festő az alakokat először körülrajzolta. A hátteret azonban egyenetlenül, több helyen túl vékonyan festette be, így több helyen egységes fekete helyett barnásvörös-narancsvörös színűre égett.
A váza a formája alapján a nolai amphorák csoportjába sorolható. A csoport elnevezését egy campaniai lelőhely adja, ahol nagy számban kerültek elő hasonló darabok (a Gyűjteményben található további példák: Hu-SzM-Ant_51.226; Hu-SzM-Ant_T.684). A váza díszítése a Drezda-festőnek attribuálható.
A darabot Pulszky Károly vásárolta 1873-ban a bécsi világkiállításon az Iparművészeti Múzeum számára.
A tárgy adatlapját lásd a Beazley Archive oldalán.