Boiótiai terrakotta kartáncos-csoport

Tárgytípus
Méret
magasság: 10 cm
Datálás
Kr. e. 6. század első fele
Anyag
Ábrázolás
Készítési hely
Korábbi gyűjtemény
Leltári szám
T.14
Azonosító
Hyp-571
Állapot
Több helyen ragasztva.
Bibliográfia
Szabó M. 1986, 64, fig. 72; Szilágyi J. Gy., Antik Gyűjtemény, 28–29, fig. 15; Szilágyi J. Gy., Ancient Art, 33, fig. 15; Oroszlán 1930, A.3; Szabó M. 1994, 70–71, fig. 72

A feltehetően rituális táncot ábrázoló kompozíció a boiótiai terrakotta-szobrászat ritka képviselője. Karvezető és vele szemben álló három táncos kézzel mintázott alakja látható közös talapzaton. Az alakok teste henger alakú, alul enyhén kiszélesedik, karjaik vázlatosan ábrázoltak, fejük sajátos formájú: háromoldalú gúlához hasonlít, a kiugró arcrész le van gömbölyítve, a fejtetőn lekerekített vagy szív alakú kiemelkedés.  Az alakok absztrakt formája Boiótián kívül ismeretlen az egykorú görög művészetben. Bár a geometrikus, sőt részben a mykénéi plasztika jelegzetességeit idézik, stílusuk nem máshol túlhaladott hagyományok elhúzódó továbbélése, hanem a Kr. e 600 körüli években kibontakozó helyi iskola kifejezésmódja. Az eredeti, valószínűleg vörös rácsmintás festésből csupán a fehér alapozás maradványai láthatók.
Boiótiában a terrakotta kisplasztika területén a Kr. e. 6. század közepe után a mattfestés teljesen háttérbe szorította az égetés előtti festést. A mattfestésű darabok egyik legérdekesebb együttesének képviselői a zsánerszobrok, amelyek kartánc- vagy munkaábrázolások voltak. Ebbe a csoportba tartozik a Gyűjtemény ezen darabja is.

Lexikon