Dauniai askos

Kultúra
Méret
magasság: 10,4 cm; szélesség: 15,8 cm
Datálás
Kr. e. 5. század második fele
Anyag
Készítési hely
Leltári szám
53.28
Azonosító
Hyp-6715
Állapot
Ép, kisebb csorbulásokkal.
Bibliográfia
Szilágyi J. Gy., CVA Hongrie 2, 117–118, pl. 45, fig. 3, 4, 6–7

Lapított aljú, madártest formájú askos. Elöl széles nyakkal és kissé kihajló szájjal rendelkezik, hátul csúcsban végződik. A háton függőleges állású rúdfül. A testet fekete és vörös színű geometrikus díszítés fedi. A nyakon és a háton sávok, a hátsó csúcs körül koncentrikus körök, oldalt sávonként elhelyezkedő háromszögminta és zegzugvonal látható.
Apulia korábban egységes kultúrájú területén a Kr. e. 7. századtól három rész vált elkülöníthetővé. Északon, középpontjában a mai Foggiával Daunia helyezkedett el, ami az ott élő fő etnikai csoportról, a daunusokról kapta elnevezését. A görög hatástól a Kr. e. 4. századig szinte érintetlen kerámiájuk a díszítés korábbi hagyományát folytatta. A túlnyomórészt geometrikus motívumok két színű, vörös és fekete festéssel kerültek a részben máig élő helyi formákat őrző vázákra. 
Az askosnak ez a variánsa a Kr. e. 5. század közepén vált népszerűvé, a Kr. e. 4. század elejéig előszeretettel készítették. A Gyűjtemény darabja dauniai, valószínűleg canosai műhelyben készült. A Kr. e. 4. században már a vörösalakos vázafestészet jelentős piaca volt itt, a század utolsó harmadában pedig görög stílusú vázákat készítő műhely is működött. A görög és itálikus hagyomány tehát ebben az időszakban már egyszerre határozta meg Canosa művészetét.
A tárgy adatlapját lásd a Beazley Archive oldalán.

Lexikon
Túrák