Szökőkútszobor töredéke: lány korsóval
Bal lábával sziklára lépő, testsúlyát a jobb lábára helyező nőalak. Vékony chitónt visel, amely a bal vállon van összetűzve, így jobb mellét szabadon hagyja.
A szobor Timótheos híres szobra nyomán készült, amely Lédát ábrázolta, ölében hattyúval.
A műnek több mint harminc feldolgozását ismerjük a hellénisztikus és a római korból, a Kr. e. 2. és a Kr. u. 2. század közötti időszakból. Legtöbbjük pontosan követi a timótheosi mintát. A budapesti példány mestere bár számos részletében pontosan idézi a Léda-szobrot, a madár helyébe nagy vizeskorsót tett, amely mára elveszett. A szobrot vízvezetékre kötötte – a híres görög műből tehát szökőkútszobor lett. Timótheos művével ellentétben a budapesti szobron viszont a nőalak nem emelte meg jobb karját, hanem mindkét kezével a korsót tartotta, a mítoszábrázolásból tehát a szobor funkciójához illő életkép lett. A szobor alighanem egy római parkban állt.
A Danielle Decrouez (Muséum d'histoire naturelle, Genève, Suisse) és Karl Ramseyer (Institut für Geologie, Universität Bern, Switzerland) által végzett anyagvizsgálatok eredménye alapján a szobor pentélikoni márványból készült. Az analízis részletes eredményeit lásd itt.